Aktualności - O organizacji MP na 100 km rozmawiamy z Mariuszem Kurzajczykiem
O organizacji MP na 100 km rozmawiamy z Mariuszem Kurzajczykiem
03 | 11 2017

Już jutro w podkaliskim Blizanowie rozgrywane będą mistrzostwa Polski w biegu na 100 kilometrów. O organizacji imprezy oraz jej faworytach rozmawiamy z Mariuszem Kurzajczykiem, głównodowodzącym biegowi.

 

Reprezentacja Biegowa: Skąd pomysł, aby ponownie kaliska impreza miała rangę mistrzostw Polski?

Mariusz Kurzajczyk: Organizacja mistrzostw musi czemuś służyć, a konkretnie wyłonieniu najlepszych w kraju zawodników na tym dystansie. Poza tym muszą być chętni, żeby o to mistrzowski powalczyć. Gdy kilka miesięcy temu pomyślałem o organizacji mistrzostw Polski, wydawało mi się, że obydwa warunki zostały spełnione.

RB: Kogo można wymienić wśród faworytów biegu, kto powalczy Twoim zdaniem o mistrzostwo kraju?

MK: Wśród kobiet nie ma wielu kandydatek, ale, biorąc pod uwagę ostatnie wyniki, faworytką jest Gosia Pazda-Pozorska, choć myślę, że Monika Biegasiewicz nie odpuści. Wśród mężczyzn jest możliwych wiele scenariuszy. Doświadczenie na tym dystansie każe obstawiać Jacka Będkowskiego. O niespodziankę mogą pokusić się jednak debiutanci, np. Marcin Uciechowski, syn niegdyś świetnego setkowicza Piotrka. Wszystko okaże się na ostatniej pętli, jak to już nieraz bywało.

RB: Trudno nie zapytać o logistykę. Przygotowanie takiej imprezy jak bieg na 100 kilometrów nie było łatwe. Możesz przybliżyć naszym czytelnikom największe trudności, przeciwności, które towarzyszyły Wam jako organizatorom?

MK: Przy organizacji każdej imprezy największe problemy sprawa biurokracja (śmiech). A poważnie mówiąc robimy to już 13 raz z rzędu i każdy wie, co do niego należy. A roboty jest sporo, bo robimy ten bieg – co pewnie trudno jest komuś z zewnątrz uwierzyć – dosłownie w kilka osób. No i oczywiście możemy liczyć na gigantyczne wsparcie wolontariuszy – dzieciaków na punktach i strażaków – ochotników na trasie. Ludzie pytają się, dlaczego robimy ten bieg pod Kaliszem, a nie w Kaliszu, a ja im odpowiadam, że nigdzie nie ma tak serdecznej atmosfery, jak w Blizanowie. I to wystarczy

RB: Za rok mistrzostwa w biegu na 100 kilometrów odbędą się w Warszawie. Czy jest jednak szansa, że w 2019 roku powrócą do Kalisza?

MK: Zawsze jest, choć muszę przyznać, że kosztuje nas to sporo. Także złotówek (śmiech).

_____

Mariusz Kurzajczyk – kaliski dziennikarz, biegacz-amator oraz organizator supermaratonu Kalisia, który w 2017 roku, po wielu latach przerwy, ponownie będzie miał rangę mistrzostw Polski PZLA.